fbpx
Perşembe , Mayıs 28 2020
Anasayfa / Makaleler / STRECHING ZARARLI MI?

STRECHING ZARARLI MI?

Germe, hamstring strain riskini azaltmak ve hamstring yaralanmalarından sonra rehabilitasyon programlarında tedavi modalitesi olarak tavsiye edillir. Ancak son çalışmalar germenin dezavantajlı olabileceğini de söylemektedir; hamstring kaslarının hem konsantrik hem de eksantrik kuvvetini azaltarak Hamstring/Quadriceps kas kuvvet (H/Q) oranını olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

 

Bu çalışmanın amacı statik germenin akut etkilerini hem geleneksel hem de fonksiyonel H/Q oranına etkisi araştırmaktır. 22 sağlıklı asemptomatik kişiye 60 ve 180 derece/sn izokinetik protokolden önce hem hamstring hem de quadriceps kas grupları için statik germe yapıldı. Germelerden sonra hem geleneksel hem de fonksiyonel H/O oranı etkilenmiştir. Geleneksel H/Q oranı sadece hamstring germesi uygulandıktan sonra azalırken, fonksiyonel H/Q oranı sadece hamstring germesi, sadece quadriceps germesi ve quadriceps ve hamstring’in birlikte germesi gibi her üç durumda da azalmıştır.

Streching-zararli-mi-2

Costa ve ark.; Scand J Med Sci Sports 23 (2013) 38-45. Tüm hakları ‘John Wiley & Sons A/S’e aittir.

Bu çalışma statik germenin H/Q oranını etkileyerek hamstring’in potansiyel yaralanma riskini artırdığı hipotezini desteklemektedir. Bu nedenle spor yaralanmaları ile ilgilenen sağlık profesyonelleri tedavi programlarında statik germeyi uygularken ve özellikle de sportif aktivitelerin hemen öncesinde uygulanan germelerde dikkatli olmalıdırlar.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Engelli Sporcular İçin Uzun Vadeli Sporcu Gelişimi

Engelli sporcuların “engel”leri ya doğuştan gelir (kongenital engeller) ya da daha sonradan oluşur (sonradan olusan …

X