fbpx
Anasayfa - Sportif Testler - Sürat Testi

Sürat Testi

Sürat testi bize sporcunun anaerobik kapasite ve patlayıcı kuvvetiyle  ilgili veriler sağlar. Dijital start stop kapıları yardımıyla yapılan bu test, ivmelenme sürati, ortalama sürati ve en yüksek sürati verir.

Amaç:

Test yapılacak mesafeye bağlı olarak sporcunun, ivmelenme süratini, mesafeyi en kısa zamanda koşma süratini, ortalama süratini, en iyi süratini ve sürat dayanıklılığını belirlemektir.

Gerekli Ekipman:

Zamanlama kapıları ve koniler.

Test Uygulaması:

Genel olarak havanın ve sahanın durumuna göre gerçekleştirilecek uygun ısınma devresinden sonra test aşamasına geçilir. Bu test maksimal bir test olduğu için sezon öncesi gerçekleştirmek spor yaralanmalarına yol açabilme riski taşır. Bu sebeple sürat testini sporcunun hazır olduğu dönemde uygulamak daha güvenlidir. Testte iyi bir standart yakalayabilmek için her sporcunun teste başlangıç yeri mutlaka aynı olmalıdır. Bitiş mesafesini de kullanılacak zamanlama kapılarının daha ilerisine koymak, zamanlama kapılarına gelmeden sporcunun yavaşlamasını önleyecektir. Sürat testi yapılacak mesafe 20-30-40 vb. spor branşına göre değişiklik gösterebilir. Kullanılacak zamanlama kapılarının mesafe içerisindeki sıklığı analizin kalitesini arttıracaktır. Örneğin 30 metre testinde başlangıç ve bitiş kapısı dışında ivmelenmeyi de ölçebilmek için ara kapılar kullanmak gibi.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Laktat Testi

Kandaki laktat seviyesi sportif performansla bire bir ilgilidir. Bu seviyenin artması, sporcunun asidoz ortama girdiğini …

X