fbpx
Anasayfa - Makaleler - 20 Soruda Bilinçli Spor: 1

20 Soruda Bilinçli Spor: 1

1.Metabolizma Nedir ve Neden Önemlidir?

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için yaktığı enerji miktarıdır. Yemek yemek, uyumak, temizlenmek ve benzeri faaliyetler sırasında vücut devamlı olarak kalori yakar.

Metabolizma vücut bileşimleri tarafından etkilenmektedir. Bu bileşimler, vücuttaki kas ve yağ dokularının birbirlerine oranıdır. Kaslar, vücutta yağlardan daha fazla kalori kullanırlar. Kaslı vücuda sahip olan kişilerin, daha az vücut yağına sahip olmalarından dolayı, daha hızlı metabolizmaları vardır. Örneğin aynı boy ve kiloda olan iki kişi ele alınırsa, bunlardan düzenli olarak aerobik çalışma, vücut geliştirme, fitness ve benzeri egzersiz programlarını uygulayan kişinin vücut yağ oranı daha düşüktür. Diğer kişinin hiçbir sportif aktivite yapmadığını varsayılırsa, vücut yağ oranı diğer kişiye oranla daha yüksek olacaktır ve dolayısıyla metabolizma hızı da yavaştır.

Başka bir deyişle, birinci kişinin vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için, ikinci kişiden daha fazla kalori harcaması gerekmektedir. Bu nedenle düzenli egzersizle metabolizmayı hızlandırmak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olmasını sağlamak, önemli bir sağlık tedbiridir.

2.Düz Bir Karna Sahip Olmak İçin veya Vücudun Herhangi Bir Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle bununla ilgili ana kuralı bilmek gerekir. Yalnızca istenen bölgeden kilo kaybetmek hiç bir zaman mümkün değildir. Erkeklerde yağ genellikle bel bölgesinde, kadınlarda ise kalça bölgesinde depolanır. Belli bir bölgedeki yağı eritmeye yarayan bir egzersiz veya sihirli bir krem henüz ortaya çıkmamıştır. Bu konuda “Liposuction” dışında başka bir estetik müdahale prosedürü de şu an için yoktur. Yağlar ilk olarak bahsedilen bu bölgelerde depolanır ve bu bölgeyi son olarak da terk eder. Düz bir karın ve mide, ya da biçimli kalçalara sahip olmanın yolu, düşük yağ içeren bir beslenmeden ve düzenli bir egzersiz aktivitesinden geçer. Mekikler, yan, iç ve arka bacak çalışmaları, diğer vücut kısımları için yapılan form kazanma ve güçlenme egzersizleri hem mide bölgesindeki, hem de kaslardaki yağ tabakalarını azaltarak, kalça ve bacakların mide ve karın kaslarının daha sıkı ve biçimli görünmesini sağlayacaktır.

3. Yağ Yakmak İçin Ne Kadar Süre Çalışmalı?

Aerobik bir çalışma en azından 12 dakika sürmelidir. Elbetteki bu süre nabzın, faydalı antrenman sınırı içinde olduğu zamanı kapsamalıdır. Fakat ısınma ve soğuma hareketlerinde geçen süre buna dahil değildir. Söz konusu süreyi ve çalışma sıklığını arttırdıkça, istenilen hedefe daha çabuk ulaşılır.

Burada doğal olarak neden 12 dakika sorusu akıllara gelecektir. Covert Bailey’e göre; bu süre vücudun yağ yakma enzimlerini üretene kadar ihtiyaç duyduğu süredir. Elbette bu süre kişiden kişiye değişebilir. Ama önemli olan, yağın enerjiye dönüşebilmesi için, vücudun bunu kullanmasıdır. Bu esasa göre, 5 – 10 dakika içinde, vücutta yanan yağ yüzdesi artarken, yanan karbonhidrat azalmaktadır. Burada asıl olan, örneğin 30 dakikalık bir koşudan sonra vücudun daha fazla yağ yakabilmesidir. Dinlenme sırasında vücut %65-80 yağ ve %20-35 arasında glikojen yakar. Vücut bu işlemi, glikojeni depolamak için yapmaktadır. Vücut bu arada, glikojeni yakmak için, yağ asitlerini yakarken ihtiyacı olandan daha az oksijen almaktadır. Bu sebeple, ağır egzersizler için gereken yakıt glikojendir. Fakat bu ihtiyacı vücut tayin etmektedir. Böylece, vücut daha fazla yiyecek alarak ya da daha çok yağ yakarak glikojen açığını gidermeye çalışmaktadır. Beyin, yağ asitlerini yakamamaktadır ve enerjisini glikojenden almaktadır. Eğer egzersizlerde yeterince uzun süre ( en az 12 dk.) glikojen yakılırsa, vücut glikojen kaybettiğini fark etmekte ve yağ asitlerini, enerji oluşturmak için devreye sokmak suretiyle yakarak, glikojen miktarını korumaya almaktadır.

 

4. Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Kaç kilo olduğunuzla pek fazla ilgilenmemelidir. Esas ilgilenilmesi gereken konu bu kiloların yüzde kaçının yağ olduğudur. Spor yaparak kilo vermek istendiğinde, kilo kaybı kas ve su kaybederek olmamalı ve alınan toplam kalori verilen kaloriden daha az olmalıdır. Bunun en verimli ve kalıcı yolu günlük yaşamın bir parçası haline gelecek olan şu üç adımdan geçmektedir:

• Bir aerobik çalışma programına başlamak: Bu, sporun sizin açınızdan sevdiğiniz bir aktivitesi olmalıdır. Bunun mutlaka bir spor tesisinde bir aerobik gurubuna katılma olması gerekmez. Yürüyüş, bisiklet, yüzme, paten dans, ip vs.de bunun yerini tutabilir. Kalp atım frekansını arttırabilecek ve sizi faydalı egzersiz sınırında ( en az 12 dakika ) tutabilecek herhangi bir aktivite olabilir. Bu çalışmada süre ne kadar uzun olursa, o kadar çok fayda sağlanır.

• Yemek yeme rutinini değiştirmek: Daha çok, meyve, sebze, tavuk eti, pirinç, patates yemek daha uygun olur. 1 gr.yağ=9 kaloridir. 1 gr. karbonhidrat ya da protein=4 kaloridir. Bazı yiyecekler için yapılan ” % 95 YAĞSIZ ” sloganı sizi şaşırtmasın, kalorinin ne kadarının yağdan geldiğine dikkat etmek gerekir. 120 kalorilik bir gıda maddesinin az kalorili olduğu düşünülebilir ama 9 gr. yağ, 5 gr. protein ve 5 gr. karbonhidrat içeriyorsa, bu ürünün % 70’inin yağ olduğu anlamına gelir. Gıdalardan yağı ayırmaya çalışmalıdır. Çünkü birçok şey yağ içermektedir. % 0 yağ hedefleyen bir diyet, % 10 – 20 yağa zaten sahip olacaktır. Çünkü hiçbir gıda maddesi yağsız değildir diyebiliriz. Bununla beraber, vücut bir miktar yağa zaten ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda, sadece belli gıdaların yerlerini değiştirmek bile büyük fark meydana getirecektir. Örneğin tam yağlı süt yerine yağsız süt seçmek, hamburger yerine tavuk, kruvasan yerine sandviç ekmeği yemek gibi. Ayrıca gün boyunca küçük miktarlarda ve sıkça alınan öğünler, metabolizmayı hızlandırarak “Açlığa Mahkumluk” duygusunu ortadan kaldıracaktır.

• Direnç Antrenmanı: Kasların belirli programlarla çalıştırılarak hem form hem de kuvvet kazanmaları, kişiye aynı zamanda günlük harcanması gereken kalorinin vücut tarafından daha çabuk ve kolay yakılmasını sağlar. Bu amaçla düzenlenen egzersiz programları, kişiyi amacına ulaştıran bilimsel ve sağlıklı bir yoldur.

Kilo Vermenin Genel Olarak Püf Noktaları:

• Kendinizi açlığa mahkum etmeyin. Bilinçsizce ve bir egzersiz programı olmadan yapılan diyetler, metabolizmayı yavaşlatarak, yağlanmanıza neden olabilir.

• Hızlı zayıflatıcı ( Slim fast ) türünden ürünler kullanmayın. Bu yol ilk önceleri işinize yarasa da, tüm yaşamınız boyunca yemek alışkanlıklarınızı değiştirmeye ihtiyaç duyacaksınız.

• Mucize yarattığı öne sürülen ürünleri satın almayın. Zayıflama hapları ve benzeri maddeler hem zamanınızı ve paranızı hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Paranızı iyi yiyeceklere harcayın ve gerisini birkaç ay sonra almak zorunda olacağınız yeni giysiler için saklayın.

• Vücut yağ oranınızı hesaplatın ve her ay kontrol ettirin.

• Tartıyı unutun ve bir boy aynası satın alın. Ayna karşısındaki görüntünüz size tartınızın söyleyeceğinden daha çoğunu söyleyecektir. “Bir görüntü, bin söze bedeldir”.

• Bu konuda ne yaparsanız yapın bilinçli olun. Eğer korkunç diyetlerden birine, örneğin Greyfurt Diyeti’ne başladıysanız bir ay sonra bıkar ve daha çok yağ alırsınız.

5. Kilo Almanın En İyi Yolu Nedir ?

Kilo vermek kadar, kilo almak da birçok kişinin amacıdır. Kilo almak için harcanandan daha çok kalori almak gerekir. Bunu en iyi yapmanın ve kiloyu kas olarak korumanın yolu, bilimsel esaslara göre hazırlanmış bir egzersiz programına bağlı kalmaktan geçer. Ancak bu şekilde artan ağırlığınızın “YAĞ” değil ” KAS” olmasını sağlayabilirsiniz. Beslenirken de kalori alımını yavaşça arttırarak, ilave birkaç öğünle gıda alımı takviye edilmelidir. Bu amaç için üretilmiş kilo kazandırıcı doğal gıda maddelerini de kullanılabilir. Yenilenlerin yağ değil de protein ve karbonhidrat olduğundan emin olunmalıdır. Kendinize zaman tanıyın. Eğer yılda 5-8 kg.lık kas dokusu kazanabilirseniz bu iyi bir sonuç demektir.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X