fbpx
Anasayfa - Sportif Testler - Dikey Sıçrama Testi

Dikey Sıçrama Testi

Dikey Sıçrama Testi

Dikey Sıçrama Testi,  sıçrama dayanıklılığı ve yorgunluk indeksi gibi veriler yardımıyla, sporcunun o anki durumu hakkında fikir sahibi olunarak eksiklerin belirlenmesine yardımcı olur.

Dijital sensörlü zemin kullanılarak yapılan Dikey Sıçrama Testi ile havada kalış süresi ve sıçrama yüksekliği ölçülür. Böylece patlayıcı kuvvet ve anaerobik kapasite belirlenir.

Dikey sıçrama özelliğinin iyi durumda olması birçok spor branşı için önemlidir. Dikey sıçrama özelliğini geliştirmek için birçok uygun antrenman yöntemi vardır. Fakat bu özelliğin ne durumda olduğunu belirlemek antrenman programını planlamak için önemli görülür. Yapılan antrenmanların sporcuyu ne derece geliştirdiğini görmek ve değişiklikleri izlemek açısından da  önemlidir.Dikey sıçramayı ölçmek için birçok geleneksel yöntem olduğu gibi bu özelliği çok pratik bir şekilde belirleyen elektronik matlar veya buna benzer ekipmanlar da mevcuttur.

Gerekli Ekipman:

Elektronik zamanlama matı.

Test Uygulaması:

Sporcu çıplak ayağıyla ya da çorap ile ağırlığını iki ayağına eşit olarak dağıtacak şekilde elektronik matın üzerinde durur. Kendisini hazır hissettiği zaman ellerini belinden ayırmadan dizini doksan derece kırarak başlangıç pozisyonuna gelerek buradan sıçrayabildiği kadar yukarıya sıçramaya çalışır. İki ayağını da yere temasıyla birlikte test son bulur.

İkinci bir yöntem ise sporcu ağırlığını iki ayağına eşit olarak dağıtacak şekilde elektronik matın üzerinde durur. Kendisini hazır hissettiği zaman elleri serbest bir şekilde dizlerini kırarak ve ellerinden de yardım alarak sıçrayabildiği kadar yükseğe sıçrar.  İki ayağını da yere temasıyla birlikte test son bulur.

 

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Laktat Testi

Laktat Testi Kandaki laktat seviyesi sportif performansla bire bir ilgilidir. Bu seviyenin artması, sporcunun asidoz …

X