fbpx
Anasayfa - Makaleler - Kas Yaralanması Tedavisi

Kas Yaralanması Tedavisi

Kas Yaralanması Tedavisi

Arka adale grubu 3 grup kastan oluşur.

1- Biceps femoris
2- Semitendinosus
3- Semimembranosus

Bu kasların iki yapışma noktası var:

1- Her iki kalça kemiğinin altında hissedilen kemik çıkıntısı
2- Dizin arkasında

Hamstring kas grubunun fonksiyonu nedir?

Bu kas grubunun kasılması

1- Dizi büker,
2- Bacağın bütün olarak geriye gitmesini sağlar.

Bu kasların yürüme, koşma, sıçrama ve gövde hareketlerinin kontrolünde büyük önemi var.

Arka Adale Çekmesi Nedir?

Hamstring çekmesi kas liflerinin aşırı gerilmesi veya yırtılmasıdır. Bu çekme kasın iki yapışma noktasında veya kasın herhangi bir noktasında oluşabilir. Şiddetine göre birinci, ikinci veya üçüncü dereceye ayrılır.

Birinci derece kas yaralanması: Aşırı gerilme veya birkaç lifin hafif yırtılmasıdır. Ağrı bir parmak ile lokalize edilebilir. Bir sertlik ve güçsüzlükte söz konusu olabilir. Egzersiz yapılırsa ağrı ve sertlik egzersiz sırasında azalabilir ama daha sonra daha şiddetli bir şekilde geri dönebilir.

İkinci derece kas yaralanması: Orta şiddette kas liflerinin yırtılmasıdır ve birinci dereceye göre ağrı daha geniş bir alana yayılmaktadır. Sertlik ve güçsüzlük görülecektir. Bazen kanamaya bağlı olarak ağrılı bölgede ciltte siyah ve mavi renkler görülebilir. Yürüyüşte bariz sekme görülebilir.

Üçüncü derece kas yaralanması: Bu kasın tam yırtılmasıdır. Geniş ağrı, kanama ve ödem mevcuttur. Kasta bombeleşme elle hissedilebilir. Bu yırtıklar nadir olarak görülür.

Bu kas yaralanması nasıl ortaya çıkar?

Bu kas yaralanması herhangi sportif aktivite sırasında (akut) veya tekrarlanan küçük hasarlar (kronik) sonucu ortaya çıkabilir. Bazen akut travma kronik bir durumun kası zayıflattığı ve hasara açık hale getirmesi sonucunda gelişebilir.
Bu spor yaralanması genelde ani çıkışlar, sıçrama ve hızlı hareketler gerektiren aktivitelerde ortaya çıkar.

Tedavi için ne yapmalı?

Diğer sportif yaralanmalar gibi RICE protokolü ( istirahat-buz-kompres-yüksekte tutma) kas yaralanmasının ilk evrelerinde uygulanması istenmektedir.
Kasta zorlanma yapan aktiviteye hemen son verilmelidir.
Kasta çekme olduktan sonra hemen ağrılı bölgeye 10-15 dk. buz uygulanmalıdır. Ödem ve ağrıyı kontrol altında tutmak için bu işlem düzenli olarak yapılmalıdır. (günde 3-4 kez) Sıcak uygulaması kanama ve ödemi artıracağından ilk 3-4 gün uygulanmamalıdır.
Ödemi kontrol etmek için elastik bandaj veya baldırlık kullanılmalıdır. Eğer bunları uyguladıktan sonra rahatsızlık verirse ve uyuşma ve iğnelenme hissi olursa bu çok sıkı oldukları anlamına gelir. Gün içerisinde periyodik olarak yerde yatmak ve bacağı daha yükseğe koymak yerçekiminin ödemi azaltmasına yardım edecek.

1.derece yaralanmada yapılabilecek egzersizler: İlk dönemde agresif germe hareketlerinde kaçınmak gerekir. Rahatsızlık verecek kadar yapılan germeler iyileşmeyi geciktirebilir. Yumuşak germeler ve basit kuvvetlendirme egzersizleri kasların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Egzersizlerden sonra yapılacak olan germe ile beraber buz uygulaması sadece ödemi kontrol altına almakla kalmayıp ayrıca kasın esnekliğini korumasına da yardımcı olur.

Ağrı sınırları içerisinde yürüme ve bisiklet çevirme ilk günlerde yapılabilir. Ağrıyı egzersiz öncesi ve sonrası kontrol ederek bu aktiviteleri yavaş yavaş arttırmak ve ilerleyen günlerde hafif koşular şekline çevirmek mümkün olabilir.

Unutmayın: Herhangi bir aktiviteye katılmadan önce iyice ısınmak ve doğru germe hareketleri yapmak gerekir. En iyi germe kasın ısınmasından sonra yapılandır ve en az 30 sn. tutulmalıdır.
Kronik hemstring çekmeleri genelde 1.derece olanlardır ve çoğunlukla kötü ısınma veya aşırı kullanım sonucu ortaya çıkarlar. Eğer doğru ısınma, germe ve dinlenme tekniklerine rağmen ağrı geçmiyorsa tedavi için uzman bir hekime görünmek faydalı olabilir.

Diz Eklemi: Diz ekleminin kemiksel yapıları Femur (uyluk), Tibia (kaval) ve Patella (diz kapak) kemiklerinden oluşur. Dizin stabilitesi yan bağlar, çapraz bağlar, menisküsler ve kaslar ile sağlanır.
Yan bağlar dizi iç ve dış yanlardan açılmaya karşı korurlar. Ön ve arka çapraz bağlar dizin ön-arka plandaki stabilitesini sağlarlar. Bu bağlar ayrıca dizin aşırı burkulması ve aşırı açılmasını da engellerler.
Menisküsler iç ve dış olarak yarım ay şeklindeki kıkırdak yapılardır. Bu yapılar dizin stabilitesini sağlamakla beraber uyluk ve kaval kemikleri arasındaki mesafeye yerleşerek darbeleri yumuşatır ve bu kemiklerin temasını engeller.
Diz etrafındaki kaslar diz hareket halindeyken eklemin stabilitesini sağlarlar. Bu kaslar ön tarafta Quadriceps grubu, arka tarafta da hemstring grubu olarak bilinir.

Bağ Yaralanmaları: Dizdeki bağ yaralanmaları herhangi bir temas veya darbe sonucu ortaya çıkabileceği gibi dönme ve benzeri hareketler sonucu da oluşabilir.

Dış Yan Bağ Yaralanması: Dizin iç yanına veya ayağın dış yanına gelen direkt darbe sonucu diz dışa açılanır ve bu durumda ilk yaralanan doku dış yan bağdır. Travmanın şiddetine göre dış menisküs ve diğer bağlarda hasar görebilir.

İç Yan Bağ Yaralanmaları: Dizin dış yanına veya ayağın iç yanına gelen direkt darbe sonucu diz içe doğru açılanır. İlk olarak iç yan bağ bu durumdan hasar görür. Travmanın şiddetine göre iç menisküs ve diğer bağların hasar görme ihtimali vardır.

Ön Çapraz Bağ -Arka Çapraz Bağ Yaralanmaları: Diz düz iken ön veya arkadan gelen direkt travma sonucu veya herhangi bir darbe olmadan dönme hareketi sonucu bu iki bağda sorun ortaya çıkabilir.

Belirtiler: Yaralanmanın şiddetini ve hasarın seviyesini belirlemek için ilk aşamada dikkat edilmesi gereken belirtiler:

1- Ağrı (yeri ve şekli)
2- Ödem (kanama var mı?)
3- Eklem stabilitesi (travmanın şiddeti?)

Yaralanma Sonrası Yapılacaklar: Bu yaralanmaların hepsinde yapılacak işlem PRICE uygulamasıdır.
P-Protection- koruma
R-Rest- dinlenme
I- Ice- buz
C-Compression- kompresiyon (bandaj)
E-Elevation- Yukarı kaldırmak

Tedavi Programı
Program bağlardaki hasarı şiddetine göre doktor muayenesi sonrasında Fizyoterapistler tarafından belirlenir.

kas yaralanması kas yaralanması tedavisi kas yırtığı kas yırtığı tedavisi kas yırtılması tedavisi

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X