fbpx
Anasayfa - Makaleler - Sporda Bulgaristan Başarısı

Sporda Bulgaristan Başarısı

Sporda Bulgaristan Başarısı

Son yıllarda, Roma’daki dünya şampiyonası ve Seoul Olimpiyatlarında Bulgaristan atletizmde önemli başarılar göstermiştir. Dünya şampiyonasında Bulgaristan atletleri, üç altın ve bir bronz madalya almanın yanında; çok sayıda atletin de finallerde yarışabilmesi, sporda Bulgaristan Başarısının daha iyi bir göstergesi olmuştur.

Bulgaristan’ın bu yükselişinin arkasında; 8-12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarının atletizm için seçildiği, iyi planlanmış gelişim programının neden olduğu düşünülmektedir. Çocukların seçiminde kullanılan testlerin; yetenek potansiyelinin belirlenebilmesi için Bulgaristan Atletizm Federasyonu tarafından belirlendiği ve seçilenlerin spor dallarına alındığı kaydedilmektedir. Yapılan açıklamalara göre Bulgaristan’da atletizm bölümü olan 28 adet okul bulunmakta ve yetenekli olan çocuklar, evlerine yakın olan bu okullardan birisine gidebilmektedir.

Bulgaristan hükümeti her yıl, bu okullara seçilmiş 3000 yetenekli çocuğu ve bunların antrenörlerini parasal olarak desteklemektedir. Spor okullarına seçilen çocukların öğretmen veya antrenörleri; çocukları okula girebilecek standartlarda yetiştirdikleri için ödüllendirilmektedirler. Okul eğitiminin ilk iki yılı, istinasız olarak, çok yönlü fiziksel gelişimin sağlanmasına ayrılmaktadır. Bu eğitimi takiben daha özel antrenman dönemi; daha üst düzeydeki, daha iyi kalifiye olmuş, kulüp antrenörleri tarafından yürütülmektedir. Seçilen çocuklar, 18 yaşına geldikleri zaman, yüksek performans düzeyine ulaşmaları beklenilmektedir. Örneğin; 100 metrede 10.70 saniye, uzun atlamada 7.40 metre, 800 metrede 1:51.0 dakika gibi, performanslar, destek almaya devam edilmesi için ulaşılması gereken performanslardır. Okula alınan çocukların % 30’u söz konusu olan bu standartlara ulaşmakta ve yüksek performans sporuna devam etmektedirler. Bu şekilde spora devam eden atletler, bu aşamadan sonra kulüplere alınmakta ve çoğunluğu özel branşlara yönelmiş olarak, uzman antrenörler tarafından antrene edilmektedir. Örneğin, Sofya’da bulunan CSKA Kulübü, Kristo Markov’un antrenörü Cendov ve yardımcısının gözetiminde, milli takım antrenörlerinin yönlendirdiği programa göre, atlayıcılarla ilgilenmektedir.

sporda-bulgaristan-basarisi-3

Spor bilimleri ile ilgili yardımlar, Bulgaristan Atletizm Federasyonuna ait laboratuarlardan; sprintler, mesafe koşuları, atlamalar, atmalar ve çoklu branşlar için ayrı ayrı olacak şekilde, uzmanlar tarafından, her atlete yapılabilmektedir. Her bölümün ayrı fizyoloğu, biyomekanikçisi ve diğer uzmanları bulunmakta ve atlet için gerekli olan bilgileri zamanında verebilmektedirler.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X