fbpx

Sürat Testi

Sürat testi ya da diğer bir adıyla sprint testi, test edilen faktörlere ve spora branşına göre değişen mesafelerde yapılabilir. Tüm sürat testlerinin amacı, mesafeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlamaktır. Sürat testi bize sporcunun anaerobik kapasite ve patlayıcı kuvvetiyle  ilgili veriler sağlar.

Sürat Testi Amaç:

Test yapılacak mesafeye bağlı olarak sporcunun, ivmelenme süratini, mesafeyi en kısa zamanda koşma süratini, ortalama süratini, en iyi süratini ve sürat dayanıklılığını belirlemektir.

Gerekli Ekipman:

Alanı ölçmek için uygun bir metre, süreyi tutmak için zamanlama kapıları ya da kronometre ve işaretleme için koniler.

Test Uygulaması:

Öncelikle sporcunun yaş, boy, kilo vb. temel bilgileri kaydedilir. Sonrasında testin amacı ve test prosedürleri açıklanır. Genel olarak havanın ve sahanın durumuna göre gerçekleştirilecek uygun ısınma devresinden sonra test aşamasına geçilir. Bu test maksimal bir test olduğu için sezon öncesi uygulamak spor yaralanmalarına yol açabilme riski taşır. Bu sebeple sürat testini sporcunun daha hazır olduğu ilerleyen günlerde uygulamak daha güvenlidir.

Testte iyi bir standart yakalayabilmek için her sporcunun teste başlangıç yeri mutlaka aynı olmalıdır. Bitiş mesafesini de finiş çizgisinde kullanılacak zamanlama kapılarının daha ilerisine koymak, zamanlama kapılarına gelmeden sporcunun yavaşlamasını önleyecektir. Sürat testi yapılacak mesafe 20-30-40 vb. spor branşına göre değişiklik gösterebilir. Kullanılacak zamanlama kapılarının mesafe içerisindeki sıklığı analizin kalitesini arttıracaktır. Örneğin 30 metre testinde başlangıç ve bitiş kapısı dışında ivmelenmeyi de ölçebilmek için ara kapılar kullanmak gibi.

 

 

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Laktat Testi

Laktat Testi Kandaki laktat seviyesi sportif performansla bire bir ilgilidir. Bu seviyenin artması, sporcunun asidoz …

X