fbpx
Anasayfa - Makaleler - Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri

Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok fitness bileşeni vardır. Futbolda aerobik kondisyon en önemli özelliklerden biridir, bunu anaerobik kondisyon (koşu hızı ve tekrar sprint yeteneği) ve çeviklik takip eder. Futbolda fitness testleri spor performansın belirlemede ve antrenman planlamasına taslak oluşturmada önemlidir.

Önerilen Testler

Aşağıda futbolcular için tavsiye edilen fitness testleri mevcuttur. Ayrıca her bir fiziksel özellik için uygulanabilecek daha birçok uygun test de bulunmaktadır. Futbolda fitness testleri kapsamına göre sezon öncesinde, devre arasında ya da sezon bitimine yakın yapılabilir.

Vücüt Yağ Analizi

Vücut yağ oranındaki aşırı yükselme, futbolcunun sahada serbestçe hareket etme yeteneğini etkiler ve oluşan ekstra ağırlık da yorgunluğu artıracaktır. Vücut yağı, bir skinfold kaliper kullanılarak deri kıvrım yöntemi ile ölçülebilir. Eğer bir skinfold kaliper yoksa, vücut ağırlığı değişikliklerinin izlenmesi, kas kütlesinde herhangi bir değişiklik olmadığı varsayılarak vücut yağ değişikliklerini takip etmede çok güvenilir olmayan fakat basit bir alternatif olabilir.

Esneklik

Esneklik, hareketlilik ve spor yaralanmalarının önlenmesi açısından çok önemlidir. İyi bir hamstring esnekliği, özellikle futbol branşı için önemlidir. Otur-uzan testi, bel ve hamstring esnekliğini tesbit etmek için uygulanabilir.

Kuvvet

Kas gücü seviyelerini belirlemek ve antrenman programlarıyla birlikte kas gücü değişikliklerini izlemek için mutlaka güç testleri de yapılmalıdır. Dikey sıçrama testi bacak gücünü ölçmek için kullanılabilir. Spesifik egzersizler için maksimum güç testleri yapılmalıdır.

Sürat

Futbolda maksimum koşu sürati ve ivmelenme sürati çok önemlidir. Uygulanacak sürat testinin futbol branşı için maksimum 30-40 m uzunluğunda olması yeterlidir. Fakat  zamanlama kapılarıyla ilk 10 metre derecesini tesbit etmek ivmelenme süratini belirlemek için önemlidir.

Çeviklik-Çabukluk

Hızlı bir şekilde yön değiştirme yeteneği futbol için önemlidir. 505 çeviklik testi, yönü 180 derece değiştirme yeteneğini ölçen basit bir çeviklik testidir. Balsom Run gibi futbolun talepleri için özel olarak tasarlanmış daha karmaşık testler de mevcuttur. Ayrıca Arrowhead Agility testi de futbol branşı için yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Tekrarlı Sprint Testleri

Futbol oyuncularının sürekli olarak düşük yoğunluklu aktivite ile birleştirilmiş, yüksek yoğunluklu çalışmalar yapması gerekmektedir. Tekrarlı sprint testleri sadece anaerobik gücü değil, aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersiz sonrasında toparlanma yeteneğini ölçmek için de tasarlanmıştır. Süratte Devamlılık Testi gibi testlerle tekrar sprint yeteneğini test edebilirsiniz.

Aerobik Dayanıklılık

Aerobik dayanıklılık futbol için kondisyonun çok önemli bir bileşenidir. Oyuncular 90 dakikalık karşılaşma boyunca yüksek bir yoğunluğu koruyabilmelidir. Shuttle Run testi diye de bilinen mekik koşusu (bip) testi, bir futbol takımını test etmek için basit bir testtir. Loughborough Aralıklı Mekik Testi ve Yo-Yo Aralıklı Testleri gibi sporun aralıklı doğasını taklit etmeye çalışan futbola özgü testler de vardır. Diğer birçok aerobik test hakkında daha fazla bilgi var.

Özel Hususlar

Kaleci Testleri

Kalecinin antrenmanları futbolcuların antrenmanlarından çok farklıdır. Branşa özgü içeriklere sahiptir. Genel olarak değerlendirmek gerekirse kaleci için yapılan testler patlayıcı güce ve esnekliğe odaklanmalıdır. Sürece bir tür reaksiyon testi de dahil edilebilir.

 

Referanslar

  • Turner, Anthony ve Walker, Scott ve Stembridge, Mike ve Coneyworth, Paul ve Reed, Glen ve Birdsey, Laurence ve Barter, Phil ve Moody, Jeremy. (2011). Futbolcularda Fitness Değerlendirmesi için bir Test PiliGüç ve Koşullandırma Dergisi . 33. 29-39.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

A Kadın Basketbol Milli Takımına Spor Performans Testleri Yapıldı.

17-27 Haziran 2021 tarihleri arasında İspanya ile Fransa’nın ortaklaşa düzenleyeceği FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X