fbpx
Anasayfa - Makaleler - Kalp Hızı Değişkenliği Nedir?

Kalp Hızı Değişkenliği Nedir?

Kalp Hızı Değişkenliği

Kısaca HRV, hem dinlenik durumda hem de egzersiz sırasında kalbinizin ne şekilde çarptığını tanımlamaktadır. Popüler inanışın tersine sağlıklı bir kalp metronom gibi, sabit bir şekilde atmaz. Bunun yerine kalp atışları arasında ritmik bir şekilde zaman farklılığı gerçekleşmektedir. Bu değişiklikler vücudun en verimli şekilde çalışacağı yolu bulmaya çalışan sinir sistemi tarafından gerçekleştirilmektedir. Sinir sisteminin kendisini HRV aracılığıyla görünür kılması, kalbi, vücudunuzun dengesini sağlamak için ne kadar sıkı çalıştığına işaret eden şahane bir barometre haline getirir.

HRV uzun yıllardır hastahanelerde, çoğunlukla kalp atışları çok düzenli olan ve kalp atışlarındaki değişkenlik çok az olan çok hasta kişilere yardım amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca high end systems da elit atletlere yardımcı olmak için de kullanılmaktadır. Kalp hızını izlemek için kullanılan göğüs bantlarının yaygınlığı ve bir akıllı telefonun sunduğu güçlü hesaplama imkanı, müsabakalarda yer alan ve rekreasyon amacındaki sporcuların kalp hızı değişkenliğini izlemenin antrenman verimliliğindeki büyük ilerlemelerden fayda sağlayabilmesi sonucunu oluşturmuştur.

Yüksek yoğunluktaki egzersiz, vücudunuzda stres ve yorgunluk oluşturacaktır. Bu stres kalp hızı değişkenliğinde azalma olarak ortaya çıkar. Gelişmiş atletik performans ve genel olarak iyi sağlık için hayati öneme sahip toparlanma, günlük kalp hızı değişkenliğinizin yükselmesine sebep olacaktır. Bu da sizin daha fit hale geldiğinize, hamlık ve hastalıktan kaçındığınıza işarettir.

 

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X