fbpx

20 Soruda Bilinçli Spor: 3

20 Soruda Bilinçli Spor 3

11. Aerobik Çalışma Gelişmeyi Önler mi?

Eğer maksimum kas kitlesi için antrenman yapılıyorsa, aerobik çalışma kas gelişimini yavaşlatacaktır.

12.Barbell’deki Bar Ağırlığını Hesaplamalı mıyız?

Olimpik Barbeller’deki bar ağırlığı 20 kg.dır. Normal ve Z barların yaklaşık ağırlığı 10 kg. kadardır ve toplam ağırlığa dahil edilmelidirler. Fakat diğer istasyon türü makinelerde sadece plakaların ağırlıkları hesaplanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur; farklı spor salonlarında ağırlık setleri de farklı olabilir. Ayrıca istasyon türü makinelerde makara sistemlerinin sürtünmeler nedeniyle ağırlığı etkilediği dikkate alınmalıdır.

13. Ağırlık Kaldırırken Kemer Kullanmalı mıyız?

Birçok egzersizde kemere ihtiyaç duyulmaz. Sürekli kemer kullanmak, mide-karın-alt arka bölge kaslarını zayıflatır. Bunun nedeni oradaki kasların daha az çalışması ve kan dolaşımının o bölgede engellenmesidir. Ancak, ağır squat, baş üzerinde press veya dead lift gibi  hareketlerde, bel omurlarını korumak için kullanılmalıdır.

14. Antrenmandan Önce mi Sonra mı Yemek Yemelidir?

Antrenman sırasında mide boş ya da boşa yakın bir durumda olmalıdır. Egzersiz yapabilmek için kasların kana ihtiyacı vardır. Bu nedenle sindirim sırasında, herhangi bir aktivite yapılmaması sağlık açısından önemlidir. Bu sebeple hem sindirim sisteminin hem de kasların kana olan ihtiyacı için, kalbi ekstra kan pompalamaya zorlamamak gerekir. Bu hem verimli bir çalışma yapabilmek hem de kalp fonksiyonlarını korumak bakımından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yemekten sonra çalışmaya başlamak için geçmesi gereken sürenin en az 90 dakika olması şarttır. Ancak, çok uzun süreli açlık da, ani şeker düşmesi, yorgunluk, baş dönmesi vs. gibi sıkıntılara yol açabilir.

15. Ağırlık Çalışmaları İçin Daha Fazla Protein mi Gereklidir?

Protein alımı, toplam kalorinizin % 12 – 15’i kadar olmalıdır. Eğer bu protein miktarı ile kas kütlesini arttıramıyorsanız, genetik olarak protein ihtiyacınız, vücut geliştirme sporu yapan bir kişiden daha yüksek demektir. Bir diğer neden antrenmanlara yeni başlamış olmanızdır. Bu durumda daha çok proteine ihtiyacınız olacaktır. Fakat bir duraklama noktasına (plato) eriştiyseniz, vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0,8 ile 1,0 gram protein almanız yeterli olacaktır. Bazı araştırmalara göre, gelişme döneminde protein alımının vücut ağırlığının kg.’ı başına 1,5 ile 2,0 gram sınırı arasında alınması tavsiye edilmektedir. Fakat bu tür bir protein alımı bile toplam kalori miktarının %12-15’inin üzerine çıkmamalıdır. Kas, yağ hücrelerine benzer. Kas hücrelerindeki protein ya da adipoz hücrelerindeki yağ, genetik maksimum sınıra ulaşır ulaşmaz, fazladan alınan protein veya karbonhidrat bu hücreleri büyütmeyecektir. Bu noktada steroid veya geliştirme için hormon kullanmak, kas gelişimi için gereken protein miktarını düşürmektedir. Bu durum bu maddeleri kullanan sporcuların maruz kaldıkları tehlikelerden sadece birisidir.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X