fbpx
Anasayfa - Makaleler - En Uygun Spor Çorabını Seçmek İçin Tavsiyeler.

En Uygun Spor Çorabını Seçmek İçin Tavsiyeler.

Sporcu Çorapları-Hangi çoraplar spor yapmak için en iyileridir?

Yaptığınız spora en uygun spor çorabını seçmek için tavsiyeler.

İster inanın ister inanmayın spor yapmak için en uygun spor çorabını seçmek, seçtiğiniz çorabın cinsi; rahatlık, güvenlik ve hatta spor performansınızda büyük bir farka yol açabilir. Kaliteli spor çoraplarının ana fonksiyonları sürtünmeyi azaltmak, uygun yastıklama sağlamak ve ayağı kuru tutmaktır ki bu faktörlerin hepsi ayağınızın su toplama riskini veya ayakta mantar oluşumu riskini azaltmaktadır.

Spor çorapları pamukludan yünlüye birçok farklı materyal ve stille üretilmektedir.

Pamuklu çoraplar

Pamuklu çoraplar çoğu sporcu için (özellikle de koşucular için) tavsiye edilmezler çünkü terlediğinizde nemi hapsederler. Bununla birlikte pamuklu çoraplar ayakkabınızın içinde şekillerini kolayca kaybedip esneyebilirler. Bir spor ayakkabı içinde pamuklu çorap kullanımı sıklıkla ayağın ıslanmasına ve bunun sonucu olarak da ayağın su toplaması veya enfeksiyon kapması riskinin artmasına yol açar. Ayakların karanlıkta, sıcak ve nemli olmaları mantarların üremesi için mükemmel bir ortam sağlar. Sorunların önüne geçmek için ayaklarınızı serin ve kuru tutun.

Yünlü çoraplar

Yünlü çoraplar özellikle soğuk havada yapılan egzersizlerde çeşitli faydalar sağlar. Yün yastıklama sağlayan sıcak ve doğal bir fiberdir ve ıslandığında sıcaklığı korur. Bununla birlikte nemi hapsettiği için kuruması uzun zaman alabilir. Yün içeren Smartwool gibi modern karışımlar ayağı izole olduğu kadar kuru da tutmaya yardımcı olmak için yün ve sentetik materyellerin en iyi özelliklerini birleştirirler.

Neden hidrofobik çoraplar tercih edilmelidir?

Günümüzde çoğu sporcu hidrofobik fiberden yapılmış çorapları tercih etmektedir.

Hidrofobik malzemeler su itici özelliğe sahiptirler ve yakın zamanlı spor çoraplarında kullanılmaktadırlar. Hidrofobik olma özelliğinin yanında Coolmax, draymax, smartwool ve polypropylene’den yapılmış sentetik fiberler çok ince kanallara sahiptirler ve bu kanallar nemi ayağınızdan alıp daha kolay buharlaşabilmesi için çorabın en dış katmanına iletirler.

Coolmax ve smartwool çoraplar aynı zamanda şekillerini oldukça iyi korurlar. Ayakkabılarınızın içinde uzamaz ve toplanmazlar. Makinede yıkanabilir ve kurutulabilirler; bu malzemelerin çekmedikleri kabul edilmektedir.

Bu çorapların dezavantajlı yanı pamuk ve yün gibi doğal fiberlere göre genellikle çok daha pahalı olmalarıdır.

Spor Çoraplarında Örgü Ve Yastıklama

Çorabın yapıldığı çorabın cinsine ek olarak çorabın örgüsünü ve çorapta kullanılan diğer destek malzemelerini de seçebilirsiniz. Sıkı bir örgü deseni bir çorapta daha fazla yastıklama oluşturur. Bazı çoraplar ayağın topuk veya pençe kısmında diğer fiberleri de kullanarak ek yastıklama sağlar. Çoğu spor çorabı bir miktar da esnemeye sahiptir. Çünkü naylon veya lycra spandex içeren elastik malzemeler de kullanılarak üretilirler.

Nemi ayağınızdan alıp çorabın dış yüzeğine ileten bir çorap kullanıyorsanız nemin ayakkabınızdan da geçerek dışarı çıkması gerektiğini unutmayınız. Nemi dışa doğru atan bir spor çorabını nefes almayan bir ayakkabı veya bot içinde kullanmak nemin geriye doğru giderek ayağınıza yakın kalmasına sebep olabilir.

Kaynaklar:

Kirk M. Herring, DPM, MS, FACFAOM. How Socks Make The Feet. American Orthopaedic Foot and Ankle Society, Sept. 2008.

Yorumlar

Yorum

Yazar admin

İlginizi Çekebilir

Futbolda Fitness Testleri

Futbolda Fitness Testleri Çoğu takım sporunda olduğu gibi, futbolda da başarı için önemli olan birçok …

X